Uyuşturucu bağımlılığından nasıl kurtulunur? - Serhat Gün

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulma yollarına geçmeden önce Ruh Sağlığı Şubesinde çalışırken şahit olduğum olayları tek tek yazarak durumun ciddiyetini kavrayalım.

 • Uyuşturucuya ulaşmak için kendini satan 15 yaşında ki kızlar.

 • Annelerin, babaların yürek sızlatan feryatları;

  - Oğlumun hapise girmesi için dua ediyorum. Orada uyuşturucuya ulaşamaz ve bırakır.

  - Evde satılmadık eşya bırakmadı ne olur evladımı kurtarın.

  - Oğlum eve gelmiyor geldiğinde beni dövüyor.

  - Evladımı penceresiz boş odaya kitlemek zorunda kalıyorum.


 • Defalarca tedaviye baş vuran ama bırakamayan kişilerin kabullenmişlikleri feryatları.

 • Evladının ölmesini isteyen anne babalar. 


Çalıştığım süre zarfında buna benzer 100lerce durumla karşılaştım. Uyuşturucu madde kullanan kişiler hakkında alınan Sağlık Tedbiri dosyalarını okuduğumda hepsinde yürek yıkan dramlar vardı. Parçalanmış aileler, şiddet gören çocuklar, cinsel istismara uğrayan çocuklar ve daha niceleri.


Peki gerçekten uyuşturucu bağımlılığından kurtulmanın yolu var mı?

Ben çalıştığım süre zarfında uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilen kimseyle karşılaşmadım. Kurtulamamasının başlıca sebepleri;

 • Ailenin çocuğunu uyuşturucudan kurtarmak istemesi ama çocuğunun tedaviyi kabul etmemesi.

 • İstanbul bölgesinde AMATEM gibi kurumların yetersizliği sebebiyle bağımlıya 8 ay sonrasına randevu vermesi. 8 aylık süre içerisinde bağımlı yoksunluk sendromlarını en üst düzeyde yaşıyor ve uyuşturucuya erişmek için her yolu deniyordu. AMETEM'e yatış yapılacağı süre gelene kadar tedaviye olan inancını yitirip tedaviyi red ediyordu. Hatta bir çoğunun izine bile ulaşamıyorduk. (Nerede?, Ne yapar?, bilmiyorduk.)

 • Özel kliniklerde yatış ücretlerinin çok fazla olması ve sosyo ekonomik düzeyi yetersiz olan kişilerin bu ücreti karşılamasının imkansız olması. (Günlük 600tl civarı ve tedavinin en az 2 ay sürmesi buda ortalama 40bin tl civarı)


Biz başlıca bu sebeplerden dolayı maalesef çalıştığım bölgede başarıyı yakalayamadık.


Edindiğim 2 yıllık tecrübe sonucunda uyuşturucudan kurtulmanın adımları

 • Öncelikle şunun farkında olun aileniz dışında kimsenin umrunda değilsiniz. (Sivil toplum kuruluşları, cemaatler vb.) Devletin uyuşturucu bağımlıları için ne tür tedbirler aldığı ise uzun uzun tartışılır.

 • Uzun uzun düşünün yaşadıklarınızı ve çevrenize yaşattıklarınızı bu siz misiniz? Yada olmak istediğiniz kişilik bu mu? Bir şeyler için geç olduğunu düşündüğünüz an kaybettiğiniz andır.

 • Eğer siz bırakmak istemiyorsanız ailenizin isteğiyle tedaviye yanaşsanız bile ASLA başarılı bir sonuç alamazsınız.

 • Uyuşturucu bağımlısı çocuğu olan ailelere tek tavsiyem şu olmuştur. ''Çocuğunuzu kazanmak istiyorsanız köyünüze gidin ve ayakta tedavi görün. Çünkü ortam değişmeden bırakılsa bile tekrar başlama riski her zaman vardır. Küçük yerler gerçek arkadaşlığın var olduğu yerlerdir. Yeni arkadaşlıklar sizin yolunuzu açacaktır. Geçmişinize dair her şeyi çöplüğe atın ve geçmişinizden kimseyle bundan sonraki hayatınızda iletişim kurmayın.

 • Kendi kendinize azaltarak bırakacağım demeyin. Azaltılarak bırakılmaya çalışan her şeye başlamak çok kolaydır. Bırakacağınız zaman hedefiniz tam bırakmak olmalı.

 • Daha sonra bırakırım, şu zaman bırakacağım demeyin bu işin sonrası yok. Her geçen gün aleyhinizde işleyecek. Belkide sonra dediğiniz zamanı göremeyip öleceksiniz.

 • Destek almadan bırakmanız mümkün değildir. Esrar, eroin, ekstazi gibi uyuşturucu maddeler, sigara ve alkol bağımlılığı beyinde değişiklikler meydana getirir. Bu biyolojik değişiklikler, kişinin çevresi, psikolojisi ve sosyal sorunları ile etkileşir. Riskli durumların tespit edilmesi ve buna karşı önlemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.

 • Uyuşturucuyu bırakan kişilerden teşvik almayı ASLA ihmal etmeyin. Eşekten düşenin halinden en iyi eşekten düşen anlar. 6 aydır uyuşturucu kullanmadıysanız işin %50'sini başarmışsınız demektir. Ama %50 riski ortadan kaldırmakta sadece sizin elinizdedir. 

 • Yoğun tempoda hayatınızı 2 yıl kadar sürdürmelisiniz. Fiziksel olarak enerjinizi (spor yaparak vb.) her gün son demine kadar kullanınki uyuşturucuyu düşünmeye vakit bulamayın.

 • Ben bıraktım uyuşturucuyu demeyin. Şu kadar zamandır uyuşturucu kullanmıyorum deyin. Bu size tekrar başlama riskinizi ve yaşadığınız acıları hatırlatacaktır ve tekrar denemeye bile teşebbüsten korkar hale getirecektir.

 • Uyuşturucu kullanırkenki durumunuzu 2 yıl kadar hatırlayın.

KAMU SPOTU


Uyuşturucuyu bırakmak isteyenlerle her mecrada (internette, sosyal medyada, hayatınızda vb.) tecrübelerinizi paylaşmayı UNUTMAYIN!


Serhat GÜN

BİLGİLENDİRME: Yorum ve sorularınız sistem yöneticisi tarafından onayladıktan sonra yayınlanacaktır.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال