Dövme yaptırmak hayatınıza mâl olabilir!

Dövme yaptırdıktan sonra ilk iki hafta denize girilmemesi gerekir. Bu uyarıyı dikkate almayan adam, et yiyen bakteriler tarafından enfeksiyon kaparak hayatını kaybetti.Dövme yaptırdıktan sonra belirli bir zaman denize girilmemesi gibi uyarılar yapılır. Özellikle ilk haftalarda enfeksiyon kapmaması için yapılan bu kurallara uymayarak denize giren bir adam, et yiyen bakterilerden dolayı hayatını kaybetti.
31 yaşındaki adam Meksika Körfezi’nde yüzerken et yiyen bakteriler henüz yeni yaptırdığı dövmeyi enfekte ederek, kısa sürede dövmeli tarafı enfeksiyöz bir yaraya dönüştürdü. Denizin özellikle kıyı taraflarında çok görülen bu bakteriler, dövmeler yanında  açık yaraları olan kişiler için de önemli bir sorun. Kolera ile ilgili olan bu bakterilerin oluşturduğu enfekte yaralarda ölüm oranı %25 gibi çok ciddi bir oran.

Dövme yaptırdıktan sonra ilk iki hafta denize girilmemesi gerekiyor. Bu uyarıya uymayan 31 yaşındaki adam denize girdikten kısa süre sonra ateşle titremeye başladı ve dövmesi etrafında bir döküntü oluştu. İki gün sonra semptomlar çok daha kötüye gidince hastaneye giden dikkatsiz hastanın bacağı gözetim halindeyken morararak dövmenin olduğu yerlerde büyük açık yaralar oluşturmaya başladı.Bağışıklık sistemi zarar gören hastanın organlarında işlev eksikliği yaşanmasına rağmen birkaç gün sonra düzeldi, ancak bakteri vücuda yayıldığı için iki ay sonra yoğun bakımda hayatını kaybetti. Araştırma raporunda hastanın yıllarca aşırı derecede  içki içtiği ve bu nedenli kronik karaciğer yetmezliği sendromuna yakalandığı belirtiliyor. Vücudun direncini kıran bakteri, hastanın en zayıf organını iflas ettirdi ve hasta, 2 ayın ardından hayatını kaybetti. 

Enfeksiyonların önemine vurgu yapan doktorlar, normalde antibiyotik yardımıyla kolayca tedavi edilebilecek enfeksiyonların bazı durumlarda vücutta sepsis gelişmesinin ardından  vücudun bağışıklık sistemini çökertebileceğini belirttiler.

Buradan biz de uyarıda bulunalım: Dövme ve açık yara gibi vücudun savunmasız olduğu zamanlarda çok daha dikkatli olunmalıdır. Özellikle deniz kıyıları temiz görünseler de yeni yaptırılan bir dövme için bu temizlik, çok yüzeysel kalıyor.

KAYNAK: Hemsire.ComBİLGİLENDİRME: Yorum ve sorularınız sistem yöneticisi tarafından onayladıktan sonra yayınlanacaktır.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال